V minulém článku jsme si přiblížili příčiny a příznaky přerůstání stoliček u králíčků. Nyní bych Vás ráda seznámila s tím, co se děje v ordinaci a jak lze problémům předcházet či je alespoň oddálit.
Přerůstání stoliček – co se bude dít v ordinaci

Při návštěvě v ordinaci doktor/ka vyšetří tlamičku za plného vědomí králíčka. Bohužel tento způsob není na 100% účinný. Králíček se všemožně brání, sliní a podobně. Proto pokud máte opravdu důvodná podezření, trvejte na vyšetření v inhalační narkóze. V inhalační narkóze je možné tlamičku králíčka rozevřít speciálními nástroji a chrup v klidu zkontrolovat.
Pokud se opravdu potvrdí, že stoličky přerostly, doktor upraví jejich povrch speciální zubní frézkou a vzniklé “špičky” zbrousí. Zákrok většinou netrvá déle než 20 minut. Inhalační narkóza je králíky poměrně dobře snášena – nemívají problém se z ní probudit. Injekční narkózu nemohu doporučit, pro takto krátký zákrok je opravdu zbytečná. Králíček po zákroku dostává léky proti zánětu, popř. antibiotika – podle závažnosti nálezu v tlamičce (pokud přerostlá stolička poranila sliznici v ústech králíčka, většinou se antibiotika dávají, aby se zabránilo výskytu infekce a zánětu). Cca do 3 dnů lze pozorovat změny chování králíčka: bude veselejší, bude více jíst, začne se vracet k senu.
Přerůstání zubů u králíků – následná péče

Bohužel pokud již započaly problémy s přerůstáním stoliček, tato korekce většinou nebývá úplně trvalá. Záleží na příčině přerůstání zubů. Pokud zuby přerostly z důvodu nevhodného jídelníčku a jídelníček upravíme, je možné, že se problém se zuby už nevrátí. Pokud jde ale o jinou příčinu (nesprávný skus králíka, kousání na jednu stranu, špatná kvalita chrupu atd.) je možné, že budete muset na broušení zubů chodit pravidelně.
To je přesně i náš případ. Chodíme na pravidelné kontroly a broušení cca. jednou za 3 měsíce, což je dle veterináře spíše delší interval (někteří králíci musí chodit jednou za 1-2měs). Snažíme se, aby náš králíček jedl hlavně seno, aby byl nucen přežvykovat a stoličky si obrušoval. Dobré jsou také větvičky jabloně a hrušky. Pozor! Tvrzení, že suchý chléb obrušuje zuby opravdu není pravdivé. Pro králičí zuby suchý chléb nepředstavuje žádnou výzvu a obsahuje spoustu přísad, které králičímu trávení vůbec neprospívají!
Co tedy říci závěrem? Přerůstání stoliček a zubů obecně, je u králíčků velmi častým problémem, který se mnohdy projevuje velmi nenápadně, ale přes to je potřeba ho včas řešit. V akutních případech může být ohrožen i králíčkův život. Korekce problémového chrupu je pro kvalitní králičí život velice důležitá. Pozorujte proto velmi citlivě změny chování vašeho ušáčka, ať předejdete větším komplikacím.
Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti v komentářích, za sdílení předem děkujeme!