Přerůstání stoliček u králíků – jak poznáte, že se vás týká?

Přerůstání zoubků bývá u králíčků častým problémem. Já osobně mám s tímto neduhem u svých králíčků již četné zkušenosti, zejména pak s přerůstáním zadních zoubků – stoliček. Rozhodla jsem se tedy, že se s Vámi podělím o své zkušenosti v tomto článku. Třeba mé poznatky pomohou právě vám, podchytit problémy se zoubky včas a předejít dalším komplikacím, které mohou vést až k uhynutí králíčka.

Příčiny přerůstání zubů u králíků

Stoličky jsou umístěny hluboko v tlamičce a dostane se k nim pouze veterinář.
Stoličky jsou umístěny hluboko v tlamičce a dostane se k nim pouze veterinář.

Příčin může být celá řada. U přerůstajících zubů může jít o genetickou vadu, kdy chrup králíčka na sebe přímo nedoléhá, (nebo králíček nekouše rovnoměrně) tím pádem nedochází ani k rovnoměrnému obrušování zoubků. Přerůstání zubů může ale vznikat i špatně zvolenou stravou (málo sena v potravě) nebo může objevit až ve stáří a může mít přímou souvislost s kvalitou chrupu. Přerůstání předních zubů – řezáků můžete snadno odhalit i doma. Zda zuby správně doléhají můžete zjistit při jednoduchém vyšetření viz. video: https://youtu.be/iL_cQuBHu5g. Se stoličkami je to horší, jsou umístěny hluboko v tlamičce, proto je musí zkontrolovat veterinář.

Králičí chrup neustále dorůstá, je tedy potřeba ho stále obrušovat – ideálně senem a větvičkami ovocných stromů. Proto by mělo seno tvořit většinu králičího jídelníčku. Pokud nedochází ke správnému obrušování, vznikají na stoličkách tzv. „špičky“ které králíčka poraní uvnitř tlamičky (často jazyk). Králík pak v důsledku této bolesti omezuje jídlo, nejdříve tvrdé (seno, větvičky) – stravu, kterou musí hodně žvýkat, po té granulky pak i čerstvou stravu. Když už je bolest moc velká a tvoří se zánět, přestává jíst i pít úplně.

Příznaky přerůstání stoliček u králíků

Tzv. "špička" - přerostlá stolička zraňuje králíčkovi jazyk. Zdroj obrázku: vetlhotka.cz
Tzv. „špička“ – přerostlá stolička zraňuje králíčkovi jazyk. Zdroj obrázku: vetlhotka.cz

Prvním příznakem je změna jídelníčku a hubnutí. Králík začne dávat přednost měkčí stravě, přestává jíst seno, po té začne omezovat i množství přijaté potravy, a tím začne ztrácet na váze. Dalšími příznaky mohou dle odborných pramenů být: zvýšené slinění, absces (boule u krku či u oka vyplněná hnisem), výtok z očí. My s takovými projevy nemáme naštěstí osobní zkušenost. Ale při obtížích jsme pozorovali změny v aktivitě, kdy králíček hodně odpočíval, byl mrzutý, netečný, nehrál si, nechtěl se mazlit.

Úplně typickým příznakem pak bylo „skusování zubů naprázdno“, často velmi rychlé pohyby čelistí, ze strany na stranu, nepřirozeně vypadající. Jiný králíček s podobným problémem pak přidával i „cukání hlavou“ ze strany na stranu (jako kdyby “chytal mouchu ve vzduchu”), otevíral u toho trochu tlamičku a mlaskal. Obecně se dá říct, že jde o nepřirozené pohyby skusování zoubků, různé cukání hlavou apod. proto je velmi důležité svého králíčka znát a pozorovat změny jeho chování.

Jakmile zpozorujete, některý z těchto příznaků, je vhodné navštívit zvěrolékaře, aby králíčkovi chrup zkontroloval. POZOR! Je nutné aby se jednalo o zvěrolékaře, který má na králíky patřičné vybavení. To znamená, aby uměl králíkovi zkontrolovat chrup i v inhalační narkóze a uměl provést korekci zubní frézkou. Kontrola zubů za plného vědomí králíka, ne vždy odhalí všechny nedostatky chrupu.

Máte s přerůstáním zubů u králíků osobní zkušenost? Podělte se o vaše poznatky níže v komentářích! (o:3

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *